Liczba wyświetleń strony:

CHRZEST

Sakrament Chrztu ustanowił Pan Jezus po Zmartwych�wstaniu, kiedy powiedział do Apostołów: ,,Idąc tedy nau�czajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Chrzest jest pierwszym i najpotrzeb�niejszym Sakramentem, ponieważ bez niego nie można się zbawić, ani przyjąć żadnego innego Sakramentu. Sakrament chrztu daje po raz pierwszy człowiekowi łaskę uświęcającą, a tym samym gładzi grzech pierworodny. Jeśli człowiek dorosły przyjmuje Chrzest, to wówczas gładzi wszystkie grzechy przed chrztem popełnione. Przez Chrzest stajemy się członkami Kościoła katolic�kiego.

1. W naszej parafii sakrament chrztu udzielany jest w każdą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.00, oraz w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy podczas Mszy Świętej o godz. 11:00. Z uzasadnionych przyczyn może być udzielony w każdym innym terminie.

2. Chrzest należy zgłosić najpóźniej na początku tygodnia przed niedzielą kiedy ma się odbyć chrzest. Należy przy tym okazać akt urodzenia z USC. W przypadku dzieci spoza parafii wymagana jest pisemna zgoda własnego proboszcza.

3. Rodzice i chrzestni zobowiązani są  przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyć w katechezie (konferencji)  przedchrzcielnej.

4. Rodzicami chrzestnymi mogą być praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Powinni okazać stosowne zaświadczenie od proboszcza własnej parafii.
Z funkcji rodziców chrzestnych wykluczone są osoby:
- niepraktykujące
- pozostające w cywilnych związkach małżeńskich
- uczniowie objęci obowiązkiem katechezy a nie uczestniczący w niej.

6. Akt chrztu jest spisywany przez rodziców w ciągu tygodnia przed niedzielą, którą ma być udzielony chrzest w godzinach pracy kancelarii. Podpisy są składane przez rodziców i rodziców chrzestnych  w dniu chrztu (przed liturgią w kancelarii).

7. Prosimy o punktualne przybycie na Mszę Świętą chrzcielną oraz zabranie ze sobą tzw. białej szaty i świecy chrzcielnej.

8. Chrzest jest włączeniem do Kościoła i powinien być dniem radości całej rodziny. Najpiękniejszym darem dla dziecka jest modlitwa i przyjęcie Komunii Świętej w jego intencji przez wszystkich najbliższych.

9. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy dziecko zostanie wychowane w duchu wiary katolickiej, chrzest może zostać odłożony.

sobota,
01 października 2022